Viikingilaev Turm ja tema jõe- ja järvehundid

Aastal 2009 lasti esimest korda Tartus vette viikingilaev Turm, tema esimeseks ülesandeks sai kanda laulupeotuld. Miks see laev eriline on ja kuidas ning kus sellega sõita saab?

Viikingilaev Turm on näide 1000 aasta tagusest laevaehituskunstist. Turma ehitamine algas enne Salme viikingilaevade leidmist Saaremaal, mistõttu võeti eeskujuks toonane lähim laevaleid Lapuri vrakk Soomes ja selle põhjal rekonstrueeritud Sotka. Kere ehitati traditsioonilisel klinkerplangutusmeetodil oksavabast tollisest männiplangust, plangud kinnitati üksteise külge sepisneetidega. Ehitamisel valmistati kõigepealt plangutus ning seejärel sobitati sisse kaarepuud. Turma kiil ja täävid on tahutud tammepuust ning ühendatud diagonaaltapiga. Käilakujuks on ürgne maopea.

Foto: Ruudu Rahumaru

Kogu seda käsitööd arvestades ei ole üldse imekspandav, et selle erilise laeva ehitamiseks kulus üks aasta ja üks päev.


Viikingilaevaga saab hooajal nii lõbusõite teha, sellel saab laste sünnipäevi pidada, laeva saab kohata erinevatel vabaõhuüritustel  ning kirsiks tordil pakub Jõe- ja järvehuntide akadeemia nimeline looduskool loodusõppeprogramme erinevas vanuses lastele.

Foto: Karoliina Juurik

Kauneid kaadreid suvisest Turmasõidust ja viikingite elust vaata Osooni saatest.

Teretulemast pardale!

Kirjutasid Karoliina ja Liis
Eelmine
Otsime õpetajat!
Järgmine
Otsime uut kodu

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Email again: