Talvel lastega seenele - miks mitte?

Suve lõpul ja sügisel kujunes meie peres seenelkäik iganädalaseks kohustuslikuks õuetegevuseks, mida lapsed väga nautisid. Ilmselt oli see nende jaoks nagu omamoodi aardejaht. Nüüd oleme avastanud, et seenel saab ka käia talvel! Milliseid seeni metsas talvel leida võib leiame ja mida nendega teha saab?
Kukeseened. Jah, lugesid õigesti - me oleme leidnud mitmel talvel järjest detsembrikuus sambla seest hästi säilinud ja täiesti "pannikõlbulikke" kukeseeni.  Mõned aastad tagasi käsime metsas jõululaupäeval ja saime õhtul jõulutoitude kõrvale värsket kukeseenesousti pakkuda. Seega, kui tead mõnda head kukeseenekohta, siis mine lastega sambla sisse tuhnima ega seal midagi isuäratavalt kollast ei paista. 
Tossuseened. Kui lapsed kurdavad metsas jalutades igavust, siis tasub nad panna otsima "tossuseeni", mis tegelikult on murumunade vanad viljakehad. Kui neile peale astuda, siis plahvatab vaimustav tolmune pomm. Jälgi aga, et lapsed ei jääks pikalt tolmu sisse toimetama ning et tossu tehtaks jalgadega, mitte kätega, sest seeneeoste sissehingamine suures koguses ei ole tervislik. Tehke toss ära ja jalutage edasi. Mõne aja pärast võite naasta ja märgata, et tossuseen on oma algse kuju nagu võluväel tagasi saanud!
Murumuna viljakeha
Puuseened. Paljude puutüvel kasvavate seente viljakehad on mitmeaastased ning neid leiab metsast talvelgi. Lapsi on lihtne õpetada neid märkama ja lihtsamaid liike määrama, minu lapsed on hakanud ilusamaid eksemplare koguma. Puuseente otsimisest saab teha väga paeluva mängu, mis harib kõiki seenelisi.  Sagedasemad puuseened, keda talvel tüvedelt leida võib, on näiteks kännupess, tuletaelik ja tuletael, kasekäsn, jänesvaabik, must pässik ja palju teised torikseened.  Võtke mõni tark seeneraamat metsa kaasa ja püüdke lastega koos liike määrata.
Üks tavalisemaid puuseeni on kännupess, keda saab lihtsasti ära tunda ruuge serva järgi

NB! Pea alati meeles ja tee ka lastele selgeks, et korjata tohib ainult selliseid seeni, keda kindlasti suudad ära määrata ja tead, et need ei ole mürgised!

Kirjutas ja pildistas Liis.
Eelmine
Õuelasteaed Vikipeedias
Järgmine
Uisutama!

Lisa kommentaar

Email again: